LOCOFest 2016

Age Group Detail

May 22, 2016


Results M Cook

CAT 1

Female 99 and under

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time Pace Distance Total Time
1 Erin Madara 131 F/28 2   4:23/M 16.000 1:10:00.4
  lap1 35:03.0 4:23/M 8.000 35:03.0
  lap2 34:57.3 4:22/M 16.000 1:10:00.4
 
2 Catherine Moore 143 F/40 2   4:59/M 16.000 1:19:36.9
  lap1 38:16.7 4:47/M 8.000 38:16.7
  lap2 41:20.2 5:10/M 16.000 1:19:36.9
 
3 Kim McClain 100 F/42 2   7:01/M 16.000 1:52:12.5
  lap1 33:18.5 4:10/M 8.000 33:18.5
  lap2 1:18:54.0 9:52/M 16.000 1:52:12.5
 

Male 39 and under

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time Pace Distance Total Time
1 Benjamin Allen 117 M/26 3   3:30/M 24.000 1:23:49.9
  lap1 29:37.7 3:42/M 8.000 29:37.7
  lap2 25:10.0 3:09/M 16.000 54:47.7
  lap3 29:02.1 3:38/M 24.000 1:23:49.9
 

Male 40 and over

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time Pace Distance Total Time
1 Ward McClain 102 M/46 3   3:43/M 24.000 1:29:23.1
  lap1 30:03.6 3:45/M 8.000 30:03.6
  lap2 27:57.1 3:30/M 16.000 58:00.8
  lap3 31:22.2 3:55/M 24.000 1:29:23.1
 
2 Bjarne Haug 107 M/43 3   3:54/M 24.000 1:33:27.8
  lap1 31:11.9 3:54/M 8.000 31:11.9
  lap2 29:19.0 3:40/M 16.000 1:00:30.9
  lap3 32:56.9 4:07/M 24.000 1:33:27.8
 
3 William Gray 110 M/42 3   4:01/M 24.000 1:36:30.7
  lap1 31:09.6 3:54/M 8.000 31:09.6
  lap2 29:55.6 3:44/M 16.000 1:01:05.3
  lap3 35:25.4 4:26/M 24.000 1:36:30.7
 
4 Scott Hendricks 137 M/59 3   4:09/M 24.000 1:39:27.1
  lap1 33:17.0 4:10/M 8.000 33:17.0
  lap2 30:30.2 3:49/M 16.000 1:03:47.2
  lap3 35:39.9 4:27/M 24.000 1:39:27.1
 
5 Cary Beene 103 M/46 3   4:15/M 24.000 1:41:55.5
  lap1 32:57.6 4:07/M 8.000 32:57.6
  lap2 31:54.8 3:59/M 16.000 1:04:52.4
  lap3 37:03.0 4:38/M 24.000 1:41:55.5
 

CAT 2

Male 29 and under

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time Pace Distance Total Time
1 Martin McCallister 144 M/26 2   3:54/M 16.000 1:02:16.3
  lap1 30:56.8 3:52/M 8.000 30:56.8
  lap2 31:19.4 3:55/M 16.000 1:02:16.3
 
2 Bryce Landry 133 M/27 2   4:03/M 16.000 1:04:49.1
  lap1 31:42.0 3:58/M 8.000 31:42.0
  lap2 33:07.0 4:08/M 16.000 1:04:49.1
 
3 Ethan Guillory 109 M/25 2   4:12/M 16.000 1:07:07.0
  lap1 33:23.0 4:10/M 8.000 33:23.0
  lap2 33:43.9 4:13/M 16.000 1:07:07.0
 
4 Ben Tuminello 121 M/27 2   4:18/M 16.000 1:08:42.8
  lap1 33:28.1 4:11/M 8.000 33:28.1
  lap2 35:14.6 4:24/M 16.000 1:08:42.8
 
5 Will Rolfe 141 M/23 2   4:51/M 16.000 1:17:42.0
  lap1 38:25.3 4:48/M 8.000 38:25.3
  lap2 39:16.6 4:55/M 16.000 1:17:42.0
 
6 Raid Zeidan 118 M/28 2   4:51/M 16.000 1:17:43.7
  lap1 38:17.8 4:47/M 8.000 38:17.8
  lap2 39:25.8 4:56/M 16.000 1:17:43.7
 

Male 30 to 39

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time Pace Distance Total Time
1 Michael Rasch 125 M/35 2   3:55/M 16.000 1:02:34.6
  lap1 31:18.2 3:55/M 8.000 31:18.2
  lap2 31:16.3 3:55/M 16.000 1:02:34.6
 
2 Chris Kyzar 135 M/36 2   3:56/M 16.000 1:03:02.2
  lap1 31:33.9 3:57/M 8.000 31:33.9
  lap2 31:28.2 3:56/M 16.000 1:03:02.2
 
3 Seth Schexnayder 142 M/30 2   4:23/M 16.000 1:10:08.2
  lap1 33:48.4 4:14/M 8.000 33:48.4
  lap2 36:19.7 4:32/M 16.000 1:10:08.2
 

Male 40 to 49

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time Pace Distance Total Time
1 Shane Waites 101 M/42 2   3:47/M 16.000 1:00:33.4
  lap1 30:09.4 3:46/M 8.000 30:09.4
  lap2 30:23.9 3:48/M 16.000 1:00:33.4
 
2 Peter Irizarry 149 M/40 2   3:54/M 16.000 1:02:20.0
  lap1 31:09.8 3:54/M 8.000 31:09.8
  lap2 31:10.1 3:54/M 16.000 1:02:20.0
 
3 Greg Dixon 111 M/42 2   3:55/M 16.000 1:02:34.4
  lap1 31:04.2 3:53/M 8.000 31:04.2
  lap2 31:30.1 3:56/M 16.000 1:02:34.4
 
4 Keith Pitman 146 M/44 2   4:06/M 16.000 1:05:40.5
  lap1 32:43.8 4:05/M 8.000 32:43.8
  lap2 32:56.7 4:07/M 16.000 1:05:40.5
 
5 Aardahl Thomas 105 M/45 2   4:06/M 16.000 1:05:41.6
  lap1 31:14.7 3:54/M 8.000 31:14.7
  lap2 34:26.8 4:18/M 16.000 1:05:41.6
 

Male 50 and over

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time Pace Distance Total Time
1 Don Armentrout 116 M/57 2   4:08/M 16.000 1:06:07.1
  lap1 32:49.6 4:06/M 8.000 32:49.6
  lap2 33:17.4 4:10/M 16.000 1:06:07.1
 
2 Ransom Ashley 139 M/54 2   4:09/M 16.000 1:06:17.8
  lap1 32:41.1 4:05/M 8.000 32:41.1
  lap2 33:36.6 4:12/M 16.000 1:06:17.8
 
3 John Scripture 124 M/66 2   4:13/M 16.000 1:07:34.0
  lap1 33:44.2 4:13/M 8.000 33:44.2
  lap2 33:49.8 4:14/M 16.000 1:07:34.0
 
4 Brian Gandy 138 M/57 2   4:14/M 16.000 1:07:37.0
  lap1 33:06.8 4:08/M 8.000 33:06.8
  lap2 34:30.2 4:19/M 16.000 1:07:37.0
 
5 Eric Louque 132 M/55 2   4:34/M 16.000 1:13:07.3
  lap1 36:22.0 4:33/M 8.000 36:22.0
  lap2 36:45.2 4:36/M 16.000 1:13:07.3
 
6 James Ramsaur 126 M/55 2   4:40/M 16.000 1:14:45.5
  lap1 35:46.2 4:28/M 8.000 35:46.2
  lap2 38:59.2 4:52/M 16.000 1:14:45.5
 
7 Prentiss Hendricks 106 M/62 2   4:51/M 16.000 1:17:32.5
  lap1 36:16.1 4:32/M 8.000 36:16.1
  lap2 41:16.4 5:10/M 16.000 1:17:32.5
 

CAT 3

Female 99 and under

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time Pace Distance Total Time
1 Jeannine Waites 148 F/43 1   6:10/M 8.000 49:21.0
  lap1 49:21.0 6:10/M 8.000 49:21.0
 
2 Lea Best 114 F/47 1   8:08/M 8.000 1:05:04.2
  lap1 1:05:04.2 8:08/M 8.000 1:05:04.2
 

Male 29 and under

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time Pace Distance Total Time
1 Conrad Weiland 119 M/23 1   4:36/M 8.000 36:46.2
  lap1 36:46.2 4:36/M 8.000 36:46.2
 
2 Brandon Mathews 130 M/26 1   4:49/M 8.000 38:31.8
  lap1 38:31.8 4:49/M 8.000 38:31.8
 
3 James Rambo 127 M/27 1   5:54/M 8.000 47:12.3
  lap1 47:12.3 5:54/M 8.000 47:12.3
 
4 Tucker Pitman 147 M/10 1   7:41/M 8.000 1:01:27.6
  lap1 1:01:27.6 7:41/M 8.000 1:01:27.6
 

Male 30 to 39

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time Pace Distance Total Time
1 David Seabrook 123 M/31 1   4:40/M 8.000 37:17.6
  lap1 37:17.6 4:40/M 8.000 37:17.6
 
2 Matt Taylor 122 M/39 1   4:43/M 8.000 37:45.8
  lap1 37:45.8 4:43/M 8.000 37:45.8
 
3 Dan Purvis 128 M/39 1   4:44/M 8.000 37:51.0
  lap1 37:51.0 4:44/M 8.000 37:51.0
 
4 Steve Hevessy 136 M/31 1   5:05/M 8.000 40:38.5
  lap1 40:38.5 5:05/M 8.000 40:38.5
 

Male 40 to 49

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time Pace Distance Total Time
1 Robert Crawford 145 M/46 1   4:46/M 8.000 38:05.0
  lap1 38:05.0 4:46/M 8.000 38:05.0
 
2 Len Braley 113 M/44 1   4:51/M 8.000 38:45.4
  lap1 38:45.4 4:51/M 8.000 38:45.4
 
3 Daniel Carpenter 112 M/48 1   5:27/M 8.000 43:35.9
  lap1 43:35.9 5:27/M 8.000 43:35.9
 

Male 50 and over

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time Pace Distance Total Time
1 Bradley Way 120 M/57 1   5:04/M 8.000 40:28.4
  lap1 40:28.4 5:04/M 8.000 40:28.4
 
2 Don Hunter 104 M/67 1   5:57/M 8.000 47:34.4
  lap1 47:34.4 5:57/M 8.000 47:34.4
 
3 George Rolfe 140 M/76 1   10:29/M 8.000 1:23:49.2
  lap1 1:23:49.2 10:29/M 8.000 1:23:49.2
 

SS OPEN

Male 0-99

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time Pace Distance Total Time
1 John Kyzar 134 M/38 2   15.2MPH 16.000 1:03:11.9
  lap1 31:58.9 15.0MPH 8.000 31:58.9
  lap2 31:13.0 15.4MPH 16.000 1:03:11.9
 
2 John Miles 129 M/40 2   14.8MPH 16.000 1:04:58.1
  lap1 32:40.2 14.7MPH 8.000 32:40.2
  lap2 32:17.9 14.9MPH 16.000 1:04:58.1
 
3 Scott Hargrove 108 M/46 2   14.5MPH 16.000 1:06:15.6
  lap1 32:52.6 14.6MPH 8.000 32:52.6
  lap2 33:23.0 14.4MPH 16.000 1:06:15.6
 
4 Nathan VanWinterswyk 150 M/43 2   13.7MPH 16.000 1:10:13.5
  lap1 33:59.6 14.1MPH 8.000 33:59.6
  lap2 36:13.8 13.3MPH 16.000 1:10:13.5